‏در روزهای اولیه بهمن ماه امسال، دما در برخی از نقاط استان خراسان به کمتر از 27 درجه زیر صفر رسید که چنین سرمایی در 50 سال اخیر بی سابقه بوده است.
در این شرایط که بارش برف سنگین نیز شهر مشهد را سفید پوش کرده بود، ما شاهد برگزاری دهمین نمایشگاه تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی، آزمایشگاهی و تجهیزات وابسته از تاریخ 4 تا 7 بهمن در این شهر بودیم. همچنین این نمایشگاه مقارن با آغاز به کار اولین نمایشگاه علوم دارویی بهداشتی، و بیوتکنولوژی (‏Pars Helth 2008 and Biopharm 2008‎‏)‏
شاید زمان نامطلوب این رویداد، حضور شرکت ها را نسبت به سالهای گذشته کاهش داده بود اما مسألة مهمتر، کاهش تعداد بازدید کنندگان بود که نارضایتی هایی را در برداشت.
نمایشگاه در بعد از ظهر پنجشنبه با 2 ساعت تأخیر، و با حضور دکتر رضا مسائلی مدیر کل اداره تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، تیم کارشناسی آن اداره و مدیریت درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد و هیأت همراه آن افتتاح شد.‏

مدیر کل اداره تجهیزات پزشکی دکتر رضا مسائلی در حاشیه افتتاح دهمین نمایشگاه تجهیزات پزشکی مشهد در جمع خبرنگاران گفت:" خراسان رضوی، رتبه سوم تولید تجهیزات پزشکی را در کشور داراست به طوریکه در حال حاضر 8 واحد تولید تجهیزات پزشکی از جمله سرنگ و لوازم یکبار مصرف، تجهیزات ارتوپدی، تخت و چراغ اتاق عمل، ساکشن و باند و گاز در حال فعالیت است!"
وی ادامه داد: " برای تجهیز بیمارستان ها و نوسازی تجهیزات پزشکی در کشور، مجلس در سال گذشته 200 میلیون دلار به این امر اختصاص داده است که قسمتی از آن در اختیار خراسان رضوی قرار گرفته است".
 مدیر کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت در پاسخ به سئوالی دربارة رتبه ایران در تولید تجهیزات پزشکی اظهار داشت: " رتبه بندی در این مورد انجام نشده است".
مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در جمع خبرنگاران بیان کرد: "سیستم هتلینگ در برخی  از  بیمارستانهای مشهد در حال پیاده سازی است".
رضا غرویان افزود: " سعی شده است فضای بیمارستان امدادی مشهد در شأن مردم باشد و به همین منظور تخت های این بیمارستان در حال تعویض است.
وی همچنین از تقویت سیستم های مانیتورینگ در بیمارستان ها خبر داد و اظهار داشت: ‏
‏" دستگاه های ‏csr‏ در برخی بیمارستان ها فاقد استانداردهای لازم  بود كه در حال تعویض است". مدیر درمان دانشگاه علوم پزشكی مشهد افزود: " به زودی 10 آمبولانس در مشهد به دستگاه تنفس مصنوعی پیشرفته مجهز می شود و طی یك طرح 5 ساله، هر سال حدود 40 میلیارد ریال برای بهبود وضعیت بیمارستان های استان هزینه می شود".
مدیرعامل نمایشگاه بین المللی مشهد نیز به خبرنگاران گفت: " بیش از 100 شركت داخلی و نمایندگی شركت های خارجی در دهمین نمایشگاه بین المللی تجهیزات پزشكی،دندان پزشكی و آزمایشگاهی موسوم به "پارس هلث 2008" و اولین نمایشگاه بین المللی علوم و صنایع دارویی، بهداشتی، بیوتكنولوژی، آزمایشگاهی و تجهیزات وابسته موسوم به "بیوفارم 2008" كالا، خدمات و توانمندی های خود را در فضایی به مساحت پنج هزار مترمربع در معرض بازدید عموم قرار داده اند."‏
در کنار برگزاری نمایشگاه، نشست های علمی و سمینارهایی نیز برگزار شد که از آن جمله همایشی با عنوان "فن آوری گیاهان دارویی" از سوی شبکه ملی پژوهش و فن آوری گیاهان داروئی در محل سالن  همایش های نمایشگاه برگزار شد که با توجه به تأخیر در افتتاحیه به جای ساعت 16:30 در ساعت 18:30 برگزار شد و در آن دکتر محمد باقر رضایی به ایراد سخنرانی پرداخت.‏
اما در روز دوم نمایشگاه یعنی روز جمعه 5 بهمن بر اساس هماهنگی های به عمل آمده از سوی آقای دکتر ابراهیم جوان دبیر علمی نمایشگاه و همچنین دکتر غروریان مدیریت درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد ، همایش بزرگی تحت عنوان همایش مدیریت و نگهداری تجهیزات پزشکی با حضور دکتر مسائلی، تیم کارشناسی اداره کل تجهیزات پزشکی، 150 تن از مدیران و مسئولان تجهیزات پزشکی بیمارستان ها و مراکز درمانی و معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شدکه البته تمامی مدعوین و مهمانان در ساعت 13 برای صرف نهار دعوت شدند و کلیه هزینه های آن را شرکت های  پویندگان راه سعادت و  پیاوار پرداخت کردند.
 در این سمینار دکتر مسائلی، دکتر غرویان و همچنین معاونت درمان دانشگاه و دکتر رحم دار مشاور سازمان انتقال خون در ارتباط با مدیریت و نگهداری تجهیزات پزشکی  سخنرانی کردند. پس از آن میزگردی با حضور دکتر مسائلی و تیم کارشناسی اداره کل تجهیزات پزشکی برگزار شد که آخرین سوالات در ارتباط با کیفیت تجهیزات پزشکی موجود در مراکز درمانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با مسئولان وزارت بهداشت در میان گذاشته شد. اما روز شنبه سمیناری با عنوان نقش مراکز رشد دارویی در توسعه پایدار و کارآفرینی با سخنرانی دکتر امید رجبی ریاست مرکز رشد فرآورد ه های دارویی  عضو هیات علمی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با حضور بیش از یکصد نفر از کارشناسان و دانشجویان داروسازی برگزار شد سپس با توجه به کمبود وقت بلافاصله همایش داروهای بیوسیمیلار و معرفی داروهای ایرانی ام اس ‏MS‏ از سوی موسسه سیناژن ( توزیع کننده این نوع دارو ها )  برگزار شد که در آن دکتر بهروز وزیری مشاور علمی این موسسه که از تهران به مشهد سفر کرده بود به ایراد سخنرانی پرداخت. حضور پزشکان و داروسازان و دست اندرکاران صنعت داروسازی نیز برای شرکت در این همایش و استفاده از مطالب ارائه شده که در خصوص داروهای بیوسیمیلار (‏Biosimilar‏) به مشهد سفر کرده بودند؛ نیز قابل توجه بود.
لازم به ذکر است که اغلب شرکت کنندگان ضمن استقبال از این همایش های علمی از نحوه اطلاع رسانی در این زمینه انتقاد داشتند که گویا وظیفه آن بر عهده روابط عمومی  نمایشگاه بین المللی مشهد بوده است. به گفته مسئولین برگزاری نمایشگاه، 58 درصد شرکت کنندگان در بخش پزشکی، 17 درصد در بخش آزمایشگاهی و‏ 25 درصد در بخش علوم و صنایع دارویی فعالیت داشتند.‏
فهرست شرکت های حاضر در این نمایشگاه به شرح ذیل می باشد:
شبکه ملی پژوهش و فن آوری گیاهان داروئی- ..... طب نوین- فجر شاهد- بهین درمان آسیا- صنایع بیمارستانی مهران- ورسک تجهیز- آرمیتا پرتو- سینا طب نوین- ایرانیان همگام- جهان گسترش تجارت - پارس مدال- پژوهشکده بوعلی- دانشگاه علوم پزشکی مشهد- دوستکام- مرکز رشد واحدهای فن آوری فرآورده های دارویی- آرایشی و بهداشتی روسیه یلنا کیش- موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی- بهین طب روز کیش- دارویی و بهداشتی لقمان- کارکیا سپهر- صنایع فلزی سینا- داروسازی ساپونین ایران- آریا وجد - مرکز رشد پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناری- صامت تک خزر ( صم تک ) - سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر- انتشارات روشن کتاب- مهندسی و پزشکی پایون پرتو- توان همگام- لابراتوارداروسازی دکتر عبیدی- اکبریه- داروسازی شهید قاضی- داروسازی ثامن- لابراتوارهای رازک- داروسازی کوثر- طب و صنعت - ایران هاسکو- مهندسی پویان طب- داروسازی ایران هورمون- پویندگان راه سعادت- ماهنامه پزشک و آزمایشگاه- زنجان مد- شیمیایی بهان- آریا فراپویان آسیا (آفپا) - ماهنامه اخبار آزمایشگاهی- ماهنامه پیک پزشکان امروز- مهندسی کاواندیش سیستم- انتشارات ختن- آریا پزشکی نصر- عرشیا گستر- ایران نارمد- پارس پژوهش - خدمات پشتیبانی گلریز کیمیا شرق- موسسه صنایع دستی روشندلان میهن- آیریانیک- اکسیر سلامت نوین- پارس طب نوین- مهندسی پزشکی پدیده نوژن پارس- کالای پزشکی آسایش گستر شرق- فن آوری پزشکی ‏
فصل نو- خسرومدیسا طب- آوای طب- مهندسی بتا طب - تولیدی دستکش حریر ایران- شرکت اهورا دارو و احیاء درمان پیشرفته.‏