فور یا  Oven

فیزیولوژی دستگاه : اساس کار این دستگاه بر ضد عفونی و استریل نمودن تجهیزات مورد نظر بوسیله حرارت غیر مستقیم خشک استوار است .

اجزای تشکیل دهنده : اجزای تشکیل دهنده این دستگاه به شرح زیر می باشد :

1-      محفظه داخلی : این محفظه که محل قرار گیری وسایل جهت استریل شدن می باشد عموما از جنس استیل ضد زنگ و مقاوم در برابر حرارت بالا می باشد . همچنین محل قرار گیری سنسور دما و ترموکوپل در داخل این محفظه می باشد

2-      المنتهای گرم کننده : این اجزاء که برای تامین حرارت مورد نیاز فور پیش بینی شده اند عموما در مجاورت جداره خارجی فور و در تماس با آن جای داده می شوند تا دمای داخل فور را به میزان مورد نیاز بالا ببرد . در یک فور بسته به مدل و توان الکتریکی آن یک یا دو المنت قرار می گیرد . این المنتها عموما از نوع فنری بوده که در یک پوشش سرامیکی نسوز قرار می گیرد تا از انتقال جریان الکتریکی به محفظه و اتصال نمودن آن جلوگیری شود .

3-      عایقهای حرارتی : این عایقها برای جلوگیری از حدر رفتن انرژی حرارتی و سرد شدن سریع محفظه داخلی و همچنین جلوگیری از گرم شدن بیش از حد محفظه خلرجی و مدارهای الکتریکی و نیز محیط بیرون تعبیه می شود و عموما از جنس پشم شیشه می باشد .

4-      سیستم کنترل و نمایش دمای داخل محفظه : بسته به نوع فور مورد استفاده این دو سیستم می توانند کاملا مجزا و یا در یک سیستم یکپارچه تامین شده باشد . سیستم نمایش دمای داخل محفظه می تواند یک دماسنج عقربه ای ، دماسنج جیوه ای و یا یک برد الکتریکی به همراه سنسور حرارتی و نمایشگر دیجیتال باشد . سیستم کنترل دما نیز بسته به نوع دستگاه می تواند به صورت ترموکوپل های فلزی ، جیوه ای و یا سیستمهای میکروپروسسوری مشتمل بر سنسورهای دقیق باشد . در این صورت سیستم نمایش و کنترل دما می تواند در هم ادقام شود .

5-      سیستمهای حفاظتی : بسته به نوع دستگاه سیستمهای حفاظتی الکتریکی  و حرارتی جهت حفاظت کاربران و دستگاه و محتویات آن پیش بینی می شود . فیوزهای الکتریکی برای قطع جریان در موارد اضطراری ، سیستم قطع جریان در زمان بالا رفتن بیش از حد دما ( به هنگام عمل نکردن سیستم کنترل دما ) و ... از جمله این سیستمها می باشد .