در ابتدا باید بدانیم که در تجهیزات پزشکی به چه منظور از باطری های قابل شارژ استفاده می کنیم . پاسخ به این سؤال این است که حداقل به دو منظور در وسایل پزشکی از این باطری ها استفاده می شود . اولین و رایجترین مورد استفاده ، قابل استفاده بودن وسیله به منظور استفاده های پرتابل و در مکانهایی است که به هر دلیل امکان استفاده از سیمکشی برق شهری و به طور کلی هیچ یک از منابع تامین انرژی غیر از باطری دستگاه مقدور نباشد . دومین مورد استفاده که اغلب از چشم استفاده کننده دور می ماند ، به جهت حذف نوسانات برق شهری و ایجاد یک ورودی تغذیه بدون نوسان است .
به طور کلی در تجهیزات عمومی پزشکی از دو نوع باطری قابل شارژ استفاده می شود که هرکدام روش نگهداری خاص خود رادارد .
1- باطری های خشک : این باطری ها معمولا از جنس نیکل - کادنیوم هستند و به دلیل حجم نسبتا کم و ذخیره مناسب انرژی و زمان طولی حفظ شارژ ، از پر مصرف ترین باطریهای قابل شارژ هستند . برای اینکه بتوان از این باطری ها به مدت طولانی تر و در شرایط کار مطلوبتر استفاده کنیم باید به نکات زیر توجه شود :
* برای بار اول و بسته به نوع باطری و دستورات ارائه شده توسط شرکت  سازندهاین باطریها باید  بین 8 تا 24 ساعت شارژ شوند
* بعد از شارژ اولیه و در اولین بار استفاده از این باطری ها باید به نحوی از وسیله استفاده شود تا باطری به طور کامل خالی ( دشارژ ) شود . این کار به بالا بردن کیفیت باطری و نگهداشتن طولانیتر شارژ در باطری کمک شایانی می کند .
* در دفعات بعدی شارژ باطری نیز باید به این نکته توجه شود که هر از گاهی باطری به طور کامل شارژ و دشارژ شود .
* هرگاه قصد دارید از دستگاه برای مدت طولانی استفاده نکنید ، به این نکته توجه کنید که باطری خالی نبوده باشد . خالی ماندن باطری برای مدت طولانی بعد از شارژ اولیه ، باعث خراب شدن آن می شود .
2- باطری های اسیدی : این باطری ها در دو نوع تر و ژله ای در دستگاههای پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند . این باطریها نیز به شارژ اولیه طولانی بین 12 تا 24 ساعت نیاز دارند اما برخلاف باطری های خشک به هیچ وجه نباید خالی ( دشارژ ) شوند . وسایلی را که از این نوع باطری ها استفاده میکنند را غیر از زمانی که نیاز به جابجایی دارند ، ازز برق شهری جدا نکنید . اگر این باطری ها یک بار خالی (دشارژ ) شوند کیفیت خود را از دست داده و از آن به بعد زمان شارژ شدن آنها طولانی و مدت زمان شارژ ماندن آنها نیز به شدت کاهش یافته و در اولین فرصت باید تعویض شوند . نکته دیگری که باید در نگهدار از این یاطری ها به آن توجه شود این است که با توجه به اسیدی و تر بودن مواد داخل این باطری ها از صدمه خوردن بدنه این باطری باید جلوگیری شود در صورت صدمه دیدن ، بلافاصله آنها را از دستگاه خارج و نسبت به تعویض آنها اقدام کنید .