شاید ندانید كه دكتر برهان اولین نفری بود كه در ایران برای اولین بار مسأله كالیبراسیون و كنترل دستگاه‌های هماتولوژی را مطرح كرد. دكتر برهان در حال حاضر رئیس آزمایشگاهی در جنوبی‌ترین نقطه شهر تهران است. سری به آزمایشگاه جواد در محله جوادیه زده‌ایم.
دكتر عبدالعلی شمسی برهان متخصص كلینیكال پاتولوژی آزمایشگاه پزشكی بالینی از دانشكده پزشكی دانشگاه تهران است ایشان ضمن گذراندن دوره‌های تكمیلی در آمریكا و اتریش و فعالیت‌های گسترده در زمینه هماتولوژی و ایمونولوژی و منوكلوم آنتی بادی، عضو هیأت مدیره انجمن متخصصان آزمایشگاه نیز هست.
سابقه تأسیس آزمایش جوادیه سال 58 برمی‌گردد تا قبل از آن دكتر برهان همراه با دكتر بیگدلی در آزمایشگاه مسعود مشغول فعالیت بود.
دكتر برهان در مورد فعالیت‌های كلی آزمایشگاچه توضیح می‌دهد: "تقریباً تمام آزمایش‌های كلینیكی و روتین تخصصی در این آزمایشگاه انجام می‌شود در مورد آزمایش‌هایی مثل ‏PCR‏ كه فاقد تجهیزات لازم برای آن هستیم از كمك‌های همكاران در سایر آزمایشگاه‌ها استفاده می‌كنیم.


نحوه خرید، تعمیر و نگهداری و كالیبراسیون تجهیزات شما به چه صورت است؟
آزمایشگاه ما اصولاً با شركت‌هایی كه تجهیزات را از آنها خریداری كرده است، همكاری‌های خوبی دارد. البته به نظر من نرخی كه بابت سرویس و نگهداری تجهیزات از ما اخذ می‌شود متناسب با تعرفه و درآمد آزمایشگاه نیست و افزایش نرخ آن متناسب با افزایش تعرفه ما نیست.
همچنین در مورد نحوه خرید دستگاه‌ها و تجهیزات هم اوضاع نابسامانی وجود دارد. در حال حاضر كنترل زیادی بر روی واردات تجهیزات وجود ندارد و نظارت كافی در این زمینه صورت نمی‌گیرد یا دستگاه‌هایی وارد می‌شود كه خیلی قابل استفاده و كاربردی نیست. از طرف دیگر معضل بزرگی كه با آن روبه‌رو هستیم افزایش تعداد شركت‌ها نسبت به تعداد آزمایشگاه‌هاست. و ادامه این روند در نهایت به ضرر منافع خود شركت‌ها تمام خواهد شد. قوانین واردات باید به نحوی تنظیم شود كه شركت‌ها دستگاه‌های مشابه هم وارد نكنند. بارها مشاهده كرده‌ایم كه مثلاً 10 شركت یك دستگاه یكسان را وارد می‌كنند و در نتیجه یك جو رقابتی كاملاً ناسالم در بین شركت‌‌های تجهیزات پزشكی به وجود می‌آید.


در مورد فعالیت‌های پژوهشی كه در این آزمایشگاه‌ انجام می‌شود توضیح دهید؟
"در حال حاضر در این آزمایشگاه فعالیت‌های پژوهشی خاصی انجام نمی‌گیرد، ولی شخص من در گذشته كه در بیمارستان مشغول به فعالیت بودم، كارهای پژوهشی زیادی را به اتمام رساندم.
از قبیل اندازه‌گیری سطح سرب بیمار از طریق ‏LPP، اندازه‌گیری ‏PKU‏ و ‏TSH‏ نوزادان، بررسی آنمی‌ها و جست‌وجوی تالاسمی و غربالگری مادران.
همچنین من به مدت یك سال در سازمان انتقال خون به فعالیت و پژوهش مشغول بودم و مدعی هستم كه اولین فردی هستم كه مسأله كالیبراسیون و كنترل دستگاه‌های هماتولوژی را در ایران مطرح كریم تا آن موقع تجهیزات صرفاً خریداری می‌شد ولی در مورد تنظیم و كالیبره شدن آنها اقداماتی صورت نمی‌گرفت. مورد بعدی تحقیق و بررسی عفونت‌های بیمارستانی بود كه از سال 59 و همزمان با آغاز جنگ و با همكاری دكتر سلیمانی كه در آن زمان رییس دانشكده علوم پزشكی دانشگاه تهران بود، انجام و به صورت مقاله ارایه دادیم.


در مورد مشكلات تعرفه‌ای و مسایلی كه آزمایشگاه‌ها از این لحاظ با آن درگیر هستند، توضیح دهید؟‏
مشكلات همیشه قابل حل است. در حال حاضر نرخ تعرفه‌های بیمه بسیار پایین است و از لحاظ اقتصادی برای بیماران به خصوص در این نقطه از شهر فشار وارد می‌شود. رفع این مشكل مستلزم آن است كه سرانه بیمار و درمان بالاتر رود. البته در همه جای دنیا فقط 20 الی 30 درصد هزینه درمان را بیمار پرداخت می‌كند كه این میزان در ایران 60% است.


نحوه دفع پسماندهای آزمایشگاهی شما به چه صورت است؟
طی قراردادی كه با سازمان خدمات موتوری شهرداری بسته‌ایم، شهرداری زباله‌های ما را روزانه جمع‌آوری و دفع می‌كند.
به عنوان حسن ختام مصاحبه اگر خاطره‌ای از طول سال‌های فعالیت در این آزمایشگاه دارید، بیان كنید.‏
بهترین خاطره من زمانی است كه بیماری راضی و خشنود از نتیجه آزمایش این محل را ترك می‌كند و بدترین حالت زمانی است كه من در كودكی لوسمی را تشخیص می‌دهم. من مطمئن هستم كه این حرفه مقدس در آینده به جایگاه‌ بهتری در سیستم بهداشت و درمان كشور خواهد رسید. و در پایان اضافه می‌كنم كار ما تشخیص صرف نیست، بلكه پیشگیری، غربالگری و پیگیری درمان هم جزو اصول فعالیت‌های یك آزمایشگاه محسوب می‌شود.‏