شبیه ساز درمان 

  Simulator

  بدون تشخیص مناسب درمان قابل توجیه نمی باشد، از طرفی تشخیص برای طراحی درمان و تجویز دز لازم برای معالجه یا تسكین درد اهمیت فراوانی دارد.  سیمولاتور غالباً برای : الف- كسب اطلاعات تشخیصی، تعیین موقعیت تومور، وتهیه كانتور از اطراف بدن بیمار  ب- تصدیق این نكته كه آیا یك سطح انتخاب ( Plan ) شده می تواند برای درمان مورد استفاده قرار گیرد؟ ونیز كسب تصاویر مرجع برای تایید وضعیت درمان.

 

 شیكر ارلن

  erlen

  بر روی صفحه نگهدارنده های شیكراز یك صفحه لاستیكی یا فلز كه برای فیكس كردن ارلن مایر ( ظرف مخصوص ) به كار می روداستفاده شده است .

 

 شیكر الایزا

  elisa

  جهت انجام آزمایشات الایزا كاربرد دارد

 

 شیكر انكوباتور

  Incubator

  شیكر انكی باتورها دارای یك سیستم گرمایی با كنترل دما ونشانگردمایی میباشندكه با لرزش همراه است و بایستی در برابر از دست دادن دما مراقبت شوند. این دستگاه  شامل  یك ترمومتر وهمچنین سیستم آلارم جهت كنترل دما  میباشند

 

 شمارنده پارتیكل

  Particle counter

  توسط سنسور نوری مقدار پارتیكل موجود را در حجم معینی شمارش می كند كه  بر اساس افزایش پارتیكل و ذرات معلق موجود Grade آن فضا نیز تعریف می گردد.

 

 شنیداری و بصری معلولین (تجهیزات شنیداری و بصری معلولین)

  Audio Visual unit

  یكسری تجهیزات الكتریكی جهت نمایش وپخش صوت برای آموزش به افراد معلول یا ناشنوا بكار گرفته میشود.

 

 شیرآلات توپی

  Bowl

  به این نوع شیر ها شیر ضربه ای هم می گویند جریان آب در این نوع شیرها از میان  سوراخ یك ساچمه كروی كه در جایگاه كروی كاملا صیقلی شده ای قرار دارد ، عبور  می كند . باز وبسته شدن این شیرها فقط گردش 90 درجه ای دسته آن كافی است .

 

 شیرآلات دروازه ای

  Gate faucet

  چهار نوع شیر دروازه ای در لوله كشی آب مورد استفاده قرار می گیرد .ا ین شیر به وسیله یك دیسك یا صفحه كنترل باز و بسته میشود این شیر به علت این  قطعات داخلی تماما از فلز ساخته شده به خصوص قسمتی كه جریان از طریق آن  عبور می كند از جنس برنز است .

 

 شمارنده دیف

  diff counter

  یك نوع شمارشگر است كه می تواند گلبولهای مختلف سفید را در آن واحد شمارش كند.

 

 شیكر راكر

  Rocker

  راكری كه علاوه بر حركت معمول خود یك حركت لرزشی در راستای محور قائم را دارا  می باشد

 

 شیكر رولر

  roller

  دستگاهی است كه حداقل از دو رول موازی تشكیل شده و حركت همزمان گردش بر  روی محور خود را دارند . این نوع شیكر بیشتر در آزمایشگاه خون شناسی در كنار سل كانترها برای شیكر كردن نمونه های  CBCو ESR مورد استفاده قرار می گیرند .

 

 شتاب دهنده خطی

  Linear accelerator

  شتاب دهنده خطی وسیله ای است كه از امواج الكترومغناطیس با فركانس زیاد برای شتاب دادن به ذرات بارداری از قبیل الكترون در یك تیوب خطی ( تیوب مستقیم ) استفاده می كند. پرتوهای الكترونی پرانرژی می توانند به تنهائی برای درمان تومورهای سطحی استفاده شوند یا برای تولید پرتوهای ایكس پرانرژی جهت درمان تومورهای عمقی به هدفی از جنس تنگستن برخورد داده شوند.

 

 شتاب دهنده غیر خطی

  Betatron

  عملكرد بتاترون براساس شتاب گرفتن الكترون در یك میدان مغناطیسی دایره ای است. تیوب شتاب دهنده شبیه یك دونات توخالی است كه بین یك جریان مغناطیسی متناوب قرار گرفته است. یك پالس از الكترون ها در لحظه شروع سیكل جریان تناوبی به داخل دونات خالی از هوا تزریق می شود. با افزایش میدان مغناطیسی شتاب الكترون ها بطور پیوسته افزایش می یابد و بصورت مارپیچی در اطراف تیوب حركت می كنند.. پس از اینكه الكترون ها به انرژی دلخواه رسیدند، با اعمال نیروی جاذبه الكترون ها از مسیر خود خارج شده، جهت استفاده از پرتو ایكس با هدف برخورد داده می شوند، یا جهت استفاده از دسته پرتو الكترونی با فویل پراكنده كننده برخورد می كنند. به دلیل كم بودن جریان، خروجی پرتوایكس كمتر از شتاب دهنده خطی است.

 

 شیرآلات شستشوی چشم

  Eye wash

  شیر مخصوصی است برای شستشوی چشم با فشار مناسب به صورت فواره ای  در محلی كه دسترسی آسان و سریع باشد ، نصب می گردد .

 

 شستی گلابی سیستم احضار پرستار

  push swithch

  كلید احضار پرستار كه در اختیار بیمار قرار دارد و با فشردن آن سیستم فعال می شود

 

 شفت هواساز

  shaft

  میله ای از جنس آهن كه پروانه بر روی آن سوار است

 

 شلنگ آتش نشانی مركزی

  central fir piping

  شلنگ آتش نشانی ثابت متصل به آب با طول بلند

 

 شمارشگر چاهكی سوسوزن

  Counting Equipment

  غالباً برای شمارش نمونه های آزمایشگاهی از قبیل خون و ادرار كاربرد دارد.

 

 شوك ویو تراپی

  shock wave therapy

  روش استفاده از انرژی صوتی به منظور وارد آوردن ناگهانی موج ضربان دار به بدن برای درمان برخی ضایعات حاد یا مزمن بافتهای نرم بدن.

 

 شوینده  و استریل كننده

  washing and sterilizers

  مجموعه تجهیزات و وسایل مورد استفاده در شستشو و استریل كردن وسایل و تجهیزات پزشكی

 

 شیكر خونگیری

  Hemoshaker

  جهت شیك كردن خون در هنگام خونگیری از اهدا كننده بكار می رود.

 

 شانت گلوكوم

  Glocum

  در جراحی شكم به كار می رود

 

 شیكر لوله

  tube

  دستگاهی است كه با تكان های شدید باعث مخلوط شدن اجزادرون یك لوله می شود .

 

 شیكر واتربت

  waterbath

  مخازن حجمی بزرگ كه برای كنترل دمای حمام مایع با یك سیستم شیك ملایم میباشد  انها برای واكنش های مورد نیاز مثل انكوباسیون واكنشهای آنزیمی ,انكوباسیون باكتریها, كشت بافتها ,تخمیرها ,استخراج وغیره بكار گرفته میشود.